Stálo nás to nervy, zahraničné školenia, skúšky, certifikáty a v neposlednom rade nejaké tie peniažky… ale konečne máme u nás, v Stomatorodinke, možnosť kontinuálnej sedácie rajským plynom a pevne veríme, že tým pomôžeme čo najviac detičkám vyhnúť sa celkovej anestézii.
Mnohí už sedáciu rajským plynom u nás poznajú, táto je ale iná. Tento raz si pacient dýcha z nosovej masky, a to počas CELEJ DOBY trvania zákroku. Účinok teda po 5 minútach nevyprší, pacient je pod vplyvom oxidu dusného až do ukončenia terapie. Ďalším rozdielom je, že každý pacient potrebuje inú koncentráciu rajského plynu: niekomu stačí 30% a niekto potrebuje 60%. Tento prístroj umožňuje poskytnúť každému pacientovi na mieru koncentráciu tak, aby ho zbavil úzkosti, mal naňho upokojujúce a povznášajúce účinky, ale zároveň mu nehrozilo predávkovanie či nedostatočné okysličenie. Maximálna koncentrácia oxidu dusného v zmesi je totiž 70%, čo stále zaručuje 30% kyslíka, a to je viac, než je prítomné v čistom vzduchu .
Sedácia rajským plynom je najbezpečnejšia, najviac preskúmaná a najstaršia metóda sedácie, ktorá sa používa už vyše 160 rokov. V porovnaní s celkovou anestéziou je pacient pri vedomí, vie kedykoľvek komunikovať s ošetrujúcim lekárom a v neposlednej rade je, samozrejme, ďaleko finančne dostupnejšia.
Aké sú výhody pre pacienta?
- Oxid dusný poskytne pocit uvoľnenia a šťastia.
- Pacient v dôsledku zníženého vnímania často necíti vpich lokálnej anestézie
- Napínací a prehĺtací reflex sú vysoko minimalizované, zatiaľ čo obranné reflexy sú zachované
- Vnímanie bolesti je redukované (20% oxid dusný má rovnaký účinok ako 15 mg morfínu)
- Po ošetrení môže dospelý pacient šoférovať už 15 minút po ošetrení, preto nie je potrebná sprevádzajúca osoba u dospelého.
Čo môže pacient cítiť?
- Mravčenie v rukách a nohách
- Pocit tepla
- Zrýchlené vnímanie času
- Pocit eufórie a uvoľnenia
- Točenie hlavy
- Zvýšenú citlivosť na hluk
Akú zmes pacient vdychuje?
Počas zákroku pacient vdychuje zmes kyslíka a oxidu dusného prostredníctvom nosovej masky. Zmes obsahuje maximálne 70% oxidu dusného (obyčajne je ale potrebné ďaleko menšie množstvo), čo zaručuje nepretržitú oxygenáciu pacienta počas celého zákroku. Plynová zmes je plne absorbovaná pľúcami a následne transportovaná krvným obehom do centrálneho nervového systému. Uvoľňujúci a upokojujúci účinok sa prejavuje v priebehu niekoľkých minút. Po ošetrení bude pacient ešte niekoľko minút vdychovať čistý kyslík a prepustený môže byť až po schválení lekárom.
Má oxid dusný nejaké vedľajšie účinky?
U zdravých pacientov nedochádza k ovplyvneniu respiračných a kardiovaskulárnych funkcií, pretože percento kyslíka prítomné v zmesi je vyššie než percento prítomné v ovzduší. Nevoľnosť sa vyskytuje iba zriedka, a to v prípade predávkovania. Táto pozvoľne ustúpi po niekoľko minútovej inhalácii čistého kyslíka.
Môže sa oxid dusný používať u detí?
U detí je sedácia oxidom dusným možná, akonáhle je schopné samostatne a plynule dýchať nosom. Dieťa musí byť schopné porozumieť inštrukciám a aktívne spolupracovať.
Pre akých pacientov je použitie oxidu dusného kontraindikované?
- Tehotné ženy v prvých dvoch trimestrov
- Pacienti trpiaci nepriechodnosťou čriev
- Pacienti s obmedzeným dýchaním nosom
- Pacienti, ktorí absolvovali chirurgický očný zákrok
- Pacienti trpiaci závažným duševným ochorením
- Pacienti s akútnym zápalom stredného ucha alebo prínosových dutín (prípadne 3 mesiace po jeho prekonaní)
- Pacienti pod vplyvom alkoholu, sedatív alebo drog
- Pacienti s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc, emfyzémom
- Pacienti so závažnou hypovitaminózou (najmä deficit vitamínu B12)
- U pacientov so sklerózou multiplex sa môže použiť len po konzultácii s odborníkom